Ustawa o Elektromobilności: Nowelizacja i Najważniejsze Zmiany

Sponchia / Pixabay
 1. Wprowadzenie zmian w ustawie o elektromobilności
  Ustawa o elektromobilności, której celem jest promowanie elektromobilności w Polsce, została poddana aktualizacji. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku, mają na celu ułatwienie użytkowania pojazdów elektrycznych oraz zwiększenie ich popularności wśród Polaków.

 2. Najważniejsze zmiany w ustawie o elektromobilności
  Najważniejsze zmiany dotyczą:

 • wprowadzenia tzw. bonu elektromobilnościowego na zakup samochodu elektrycznego, hybrydowego ładowanego z gniazdka lub hybrydowego z technologią plug-in. Bon o wartości 15 tysięcy złotych będzie przysługiwał osobom prywatnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.
 • zwiększenia liczby stacji ładowania. W ciągu trzech lat przedsiębiorcy mają obowiązek zainstalować co najmniej jedno urządzenie ładowania w miejscach parkingowych publicznych.
 • ułatwienia dla właścicieli samochodów elektrycznych w dostępie do pasów dla transportu publicznego oraz stanowisk parkingowych zarezerwowanych dla pojazdów o zerowej emisji.
 • stworzenia zrównoważonej mobilności, która będzie opierała się na różnych formach transportu – pieszych, rowerowych oraz publicznego, łącząc je w jedną spójną sieć.
 1. Bon elektromobilnościowy
  Bon elektromobilnościowy to jedna z najważniejszych nowości w ustawie. O wartości 15 tysięcy złotych przeznaczony będzie na zakup samochodu elektrycznego, hybrydowego ładowanego z gniazdka lub hybrydowego z technologią plug-in. Bon przysługiwać będzie osobom prywatnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Ponadto, w celu zachęcenia do zmiany na bardziej ekologiczne pojazdy, urzędy skarbowe będą mogły udzielać ulg podatkowych na zakup samochodu elektrycznego.

 2. Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów
  W celu zwiększenia liczby stacji ładowania, przedsiębiorcy mają obowiązek zainstalowania co najmniej jednego urządzenia ładowania w miejscach parkingowych publicznych. W przypadku dużych centrów handlowych oraz innych obiektów handlowych o powierzchni powyżej 4 tysięcy metrów kwadratowych, wymóg ten wynosi trzy ładowarki. Co więcej, władze samorządowe mają obowiązek prowadzenia działań na rzecz rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

 3. Projekty na rzecz elektromobilności
  Nowelizacja ustawy o elektromobilności to jeden z etapów planów rządu na rzecz stworzenia zrównoważonej mobilności w Polsce. W najbliższych latach planowane są kolejne projekty, takie jak m.in.:

 • program “Elektromobilność w Polsce”, który ma skupić się na rozwijaniu infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz na promocji elektromobilności wśród Polaków,
 • budowa linii tramwajowych oraz poprawa stanu infrastruktury rowerowej w miastach,
 • zakup urządzeń elektrycznych i hybrydowych dla służb mundurowych oraz floty rządowej.