Jak odpowiednio zadbać o samochód?

9403544 / Pixabay

Odpowiednia pielęgnacja samochodu to nie tylko kwestia ich wyglądu, ale również dbałości o jego stan. Właściwie przeprowadzane zabiegi nie tylko sprawiają, że auto doskonale się prezentuje, ale również zabezpiecza je przed szkodliwym wpływem, na przykład warunków pogodowych. Car detailing to zabiegi obejmujące zarówno wnętrze samochodu, jak również odpowiednią dbałość o elementy zewnętrzne, czyli karoserię.

Krok po kroku czyli co jest istotne

Jeśli chodzi o dbanie o samochód, to warto zlecić takie zabiegi profesjonalistom, którzy doskonale znają się na rzeczy. Pierwszym krokiem jest odpowiednie umycie auta, do tego celu stosuje się właściwe szampony, które nie tylko czyszczą, ale również dbają o karoserię samochodu. W celu ochrony lakieru stosuje się środki pozbawione substancji, które mogą wyrządzić szkodę, na przykład amoniaku. Nie zawsze jednak odpowiedni szampon pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu. Dlatego zazwyczaj kolejnym krokiem jest glinkowanie samochodu, które pozwala usunąć resztki nieczystości, pozostałe po myciu szamponem. Do umycia wnętrza samochodu wykorzystuje się również odpowiednio dobrane środki czyszczące, dobrane do rodzaju materiałów, które zostały zastosowane do wykończenia wnętrza.

Dokładne usunięcie nieczystości wymaga często także zastosowania odpowiednich narzędzi, zwłaszcza jak chodzi o czyszczenie wnętrza. Niektóre miejsca są trudno dostępne i odkurzacz nie wystarczy do tego, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.  Jeśli chodzi o elementy zewnętrzne, stosuje się na przykład polerowanie lamp czy znacznie dokładniejsze czyszczenie elementów plastikowych karoserii.

Ochrona przed zabrudzeniami

Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu przychodzi kolej na zabezpieczanie poszczególnych elementów samochodu. Jeśli chodzi o wnętrze, wykorzystuje się środki które nie tylko pozostawiają powłokę ochronną, ale również nabłyszczają i pozostawiają świeży zapach we wnętrzu samochodu.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie lakieru samochodowego, ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przed sezonem jesienno – zimowym. Bardzo często wykorzystuje się do tego celu wosk, który nie tylko chroni powłokę lakierniczą, ale również nadaje jej blasku. Nieco droższą wersją jest nałożenie powłoki ceramicznej, która chroni znacznie lepiej. Pozwala nie tylko chronić przed zabrudzeniami, ale również wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych czy nawet chemii samochodowej, niekorzystnie wpływającej na lakier. Warto na pewno zadbać o wykonanie odpowiednich zabiegów pielegnacyjnych samochodu, aby mieć pewność że auto będzie chronione i jednocześnie będzie się doskonale prezentować.