
Co robić, kiedy jest akumulator rozładowany ?
Bez wizyty w warsztacie samochodowym w takich sytuacjach są dwie opcje:
Opcja #1 – ładowanie akumulator w czasie jazdy
Trzeba w czasie tego procesu pamiętać o dwóch elementarnych rzeczach.
Po pierwsze, ważne jest, by silnik drugiego auta był NON STOP, bez przerwy w jego pracy-włączony przez co najmniej 20 minut. Niema tutaj większego znaczenia, czy motor będzie pracował na biegu jałowym, czy auta będzie aktualnie poruszać się po drodze. Po naładowaniu warto podłączyć baterię naszego samochodu pod urządzenie nazywane prostownikiem (ładuje on akumulator prądem stałym przy użyciu gniazdka elektrycznego z prądem zmiennym).
Po drugie, bezwzględnie należy o tym pamiętać.
Nie wolno ładować akumulatora/ zabrania się jego ładowania !, jeśli jest on nieszczelny.. Dlatego przed rozpoczęciem ładowania należy upewnić się, czy ciecz (elektrolit) znajdująca się w jego wnętrzu nie zamarzła lub nie wyciekła. Jeśli, tak jest, wówczas nie zaleca się również-ratowania akumulatora.
Opcja #2 – ładowanie akumulatora z użyciem prostownika
Koszt zakupu takiego urządzenia jest uwarunkowany od funkcji (np. od 30 zł do ponad 100 zł), które prostownik ma spełniać. Istnieje też możliwość sprawdzenia poboru prądu za pomocą amperomierza. W stanie czuwania zużycie prądu jest nie większe niż 0, 1 ampera (zazwyczaj mniej niż 0, 05 ampera-zależy to od liczby czuwających urządzeń elektrycznych i innej elektroniki znajdującej się w wyposażeniu auta. Przy czym należy pamiętać, by ustawić na urządzeniu adekwatne parametry ładowania. Można w tym celu również zakupić tester służący do badania rozładowania akumulatora, obrazujący użytkownikowi stopień jego naładowania, poziom utrzymania pojemności, napięcie w stanie spoczynkowym oraz napięcie wychodzące z akumulatora będącego pod obciążeniem.